Nezařazené

Recenze: Pan Blahoš (J. R. R. Tolkien)

Dnešní recenze je na ne úplně dospěláckou knížku. Jde o Pana Blahoše (v originále Mr. Bliss) od J. R. R. Tolkiena. Knížku jsem si pořídila, protože se mi na ní líbilo, že je udělaná zrcadlově a polovina z ní je psána přímo Tolkienovou rukou a je doplněná jeho vlastními ilustracemi. Česká strana textu se mi moc nelíbila, přišlo mi to docela otrocky přeložené, ale je dost možné, že to bylo tím, že jsem měla na té samé straně k dispozici i originál, takže jsem mohla hned porovnávat. I když budete mít knížku zhruba za hodinu přečtenou, přesto si myslím, že si zaslouží alespoň malé zhodnocení. 🙂

13285713_10206277968618819_183852823_n

I přes to, že je Pan Blahoš primárně určený jako knížka pro děti, je v ní spousta věcí z dospěláckého světa (převedena do jednoduššího a milejšího světa dětí) jako třeba účtenky, otravní policisté a majitelé obchodů apod. a ani pan Blahoš vlastně není žádná pozitivní postava (rozhodně to není vzor hrdiny).

Celá knížka je ale protkaná milým britským humorem, který se mi tak líbil i třeba v Hobitovi. I když jsou v příběhu i vymyšlené postavy (mluvící medvědi a domácí zvířátko jménem Žirafík – napůl žirafa a napůl králík), lidé jsou až trochu bolestivě reální. Tolkien vykreslil všechny možné lidské vlastnosti a vady a na konci jde nakonec všem jenom o peníze a o to, aby pan Blahoš zaplatil škodu, kterou jim (ne úplně vlastní vinou) způsobil.

Po grafické stránce je knížka velmi povedená a Tolkien si s ní opravdu vyhrál. 🙂

13282061_10206277968578818_299490339_n

Příběh jako takový je moc milý, ale jako celek bych určitě neřekla, že je to pohádka. Pocity jsem z něj měla na konci docela smíšené, jelikož Tolkien byl opravdu hodně kritický a žádný velký happy end se taky nekoná. Což je ale dobře, jelikož se knížka opravdu nedrží nějakých konvencí a čtenáře udržuje neustále ve střehu, protože se v ní neděje nic, co by očekával.

Nakonec jsem se rozhodla, že v případě této knížky nebudu dávat žádnou citaci, jelikož je text tak propojený a na sobě závislý, že se pro pochopení smyslu bez kontextu a ilustrací neobejdete. Knížka jako celek ale určitě stojí za přečtení, protože je to zase něco jiného z Tolkienovy tvorby. 🙂

 

A.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..