USA,  Wisconsin, 2016

Výdaje před odletem do USA

V úvodním článku o našem tripu do Ameriky v rámci Work and Travel programu jsem slíbila, že zasvětím jeden článek již vynaloženým financím. Odlítám sice až někdy za 5 týdnů, ale už teď moje peněženka brečí. Nicméně, do tohoto programu už jsme šli s hrubou představou kolik to všechno vlastně bude stát a já jsem si nastavila takový osobní strop 50 000 Kč, který nechci překročit. No…

IMG_4858

Takže kolik taková sranda na pár měsíců stojí?

  • Vstupní poplatek agentuře = 5000 Kč – v tomto poplatku není zahrnuto vlastně nic kromě 500 Kč zálohy na letenku, kterou vám strhnou z konečné ceny, když si letenku koupíte přes jejich systém. Poplatek je tak vysoký proto, že jsme se přihlásili v únoru, což už je docela pozdě.
  • Poplatek vízovému sponzorovi za zprostředkování práce = 930 USD ∼ 22 000 Kč (tohle je úplně ta nejvyšší částka z celého programu, pokud byste si sehnali práci přímo přes Czech-us je to cca o 100 dolarů levnější). V tomto poplatku je započítáno pojištění na celou dobu co v Americe pracujete, na ten měsíční výlet a na přílet a odlet si musíte pojištění hradit sami.
  • SEVIS poplatek = 35 USD ∼ 800 Kč
  • Poplatek ambasádě = 4000 Kč
  • Letenka = cca 10 000 – 20 000 Kč, hodně záleží na vašem času odletu, já jsem si dnes koupila letenku za 11 631 Kč (přičemž strop jsem měla okolo 20 000 Kč, takže jsem velmi mile překvapená), Jirka s jeho sestrou ale odlétají o dva týdny dřív než já a jim letenka vyšla o několik tisíc dráž.
  • Pár stovek za dopravu na ambasádu, na letiště atd., konkrétní cena se ale liší, takže tu sem započítávat nebudu, ale bude v řádu stovek, takže to už se v celkové sumě ztratí.
  • A co to ještě stojí? Moře času. Ne jen z vaší strany, ale určitě i ze strany agentury. Uvést takový gigantický projekt do pohybu aby všechno fungovalo jak má prostě sežere čas. Tento program v sobě navíc skrývá opravdu hodně byrokracie a člověk občas čeká jen na krátkou odpověď z USA klidně 3 týdny. Může to být tedy takhle ke konci celkem dost o nervy, ale s tím bohužel vy (a pravděpodobně ani agentura) nic neuděláte.

Mě tedy zatím tenhle program vyšel na 43 431 . A to jsem ještě pořád v Česku a nemám zařízené třeba pojištění. Takže teď jen můžu doufat, že bude americký zaměstnavatel štědrý a tahle částka se mi vrátí a zůstane mi ještě dost na to, aby se ten výlet vážně vyplatil. 🙂

Dneska jsem si ale konečně koupila letenku, takže se do Států těším a jsem zvědavá jaké to nakonec bude, když už do toho člověk nalil tolik peněz, času a energie. Ale jelikož tam budeme s Jirkou spolu, tak to prostě bude dobrý a tečka. 🙂

 

A.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *