Kanada

Common-law open work permit a jak o něj požádat

Článek aktualizován 9. října 2020 v návaznosti na situaci během pandemie

Mít možnost jet do Kanady je skvělý. Mít možnost jet do Kanady v páru je ještě lepší. Jenže jak to udělat, když v loterii o Working Holiday víza je každoročně víc než dvojnásobek uchazečů než kolik je míst? Zkrátka, co dělat v situaci, kdy vízum vyhraje jen jeden z vás? Naštěstí tu existuje varianta tzv. common-law open work permit (pro účely tohoto článku mu pojďme říkat CLOWP), tj. otevřeného pracovního povolení pro vašeho partnera. O tom bude dneska řeč. Co probereme:

 • co je CLOWP
 • jaké musíte splňovat podmínky
 • jak si o CLOWP požádat
 • vyřízení CLOWP z turisty vs. při přechodu z Working Holiday

Budu vycházet primárně z naší konkrétní situace (oba jsme tu na WH, ale jelikož já jsem je dostala až později, chtěli jsme, abychom oba mohli skončit v práci společně – tj. 16. srpna, přičemž Jirkovi končily WH víza 16. dubna), nicméně se budu snažit článek prošpikovat relevantními odkazy na stránky imigračního a popř. dalších zdrojů, které nám v procesu pomohly. Bude to dlouhý, ale bude to potřebný. Tak pojďme na to.

Common-law open work permit

Zjednodušeně by se dalo říct, že CLWOP vám zajistí stejná práva jako Working Holiday víza. Nedává se na rok, nýbrž na dobu platnosti víz vaše partnera (tj. vám pracovní povolení skončí oběma stejně). Můžete pracovat prakticky pro jakéhokoliv zaměstnavatele (vyjma sexuálních služeb atp.) v jakémkoliv sektoru a kdekoliv se vám jen zamane.

Podmínky

I když jste v loterii nevyhráli Working Holiday víza, platí pro vás stejné podmínky (tj. musíte mít dostatek finančních prostředků, máte čistý trestní rejstřík, máte zdravotní pojištění na celou dobu vašeho pobytu atd. atd.). Jako pár ovšem musíte splňovat několik extra kritérií:

 • Váš partner musí:
  1. mít aktivované Working Holiday vízum (tj. nesnažte se zažádat o CLOWP hned při příletu do Kanady a ještě předtím, než váš partner vůbec bude mít kvalifikovanou práci. Tohle je možné pouze pro lidi na Young Professional vízech, kteří už mají smlouvu)
  2. mít kvalifikovanou práci s kódem NOC A, B nebo 0
   • v praxi to znamená být jakýkoliv supervisor, leader či manager čehokoliv nebo zkrátka nebýt na úplně vstupní pozici
   • pracovní smlouva by měla být platná alespoň půl roku či déle (nebo do doby, než vám vyprší WH víza)

spolu se žádostí a pracovní smlouvou musíte dodat alespoň 3 výplatní pásky (o tom níže)

 • Vy musíte:
  1. v době pandemie musíte mít povolení k cestě od IRCC, která vám coby blízkému rodinnému příslušníkovi dovoluje vstoupit do Kanady i když sami nemáte pracovní povolení. Aktuální omezení doporučuji sledovat zde.
  2. dokázat svůj common-law status (v češtině tzv. „manželství ze zvyku“) – v Kanadě common-law vztah vzniká po 12 měsících společného bydlení. Ne každý ale i v dlouholetém vztahu s partnerem bydlel celý rok ve společném nájmu (nebo byla smlouva vedená jen na jednoho z nich). Nejčastější možnosti, jak dokázat common-law vztah jsou:
   1. Statutory Declaration of Common-Law Union – v případě, že si o CLOWP budete žádat uvnitř Kanady (naprostá většina případů), hodí se zajít na registry či k notáři, vyplnit formulář, zaplatit poplatek (my platili $15) a dostanete tak úředně ověřené potvrzení vašeho vztahu. Nic to není, jen před úředníkem zvednete ruku, řeknete „I solemnly swear“ a je hotovo.
   2. Nájemní smlouvy (přeložené do Aj) – nejjednodušší a nejčastější forma důkazu vašeho vztahu
   3. Společný bankovní účet – podobně neprůstřelný jako nájemní smlouvy. Pokud spolu sdílíte finance, myslíte to spolu očividně vážně.
   4. Účty za elektřinu, telefonní plán, internet…cokoliv, co by vás k sobě prokazatelně poutalo alespoň na těch minulých 12 měsíců
   5. Pojištění, letenky, fotky… další možnosti zde.

Nejlepší je samozřejmě přiložit důkazů víc, než míň (my posílali Statutory Declaration a nájemní smlouvy z posledních 4 let). Určitě doporučuju vyřídit si ještě v Česku co nejvíce z těchto dokumentů (může trvat, než seženete překlad a podpisy nájemních smluv atd.). Budete tak mít už při příletu nachystanou složku se všemi podklady, i když ji třeba ještě několik měsíců nevyužijete.

 • Je dobré mít na paměti, že o CWLOP si můžete požádat nejpozději 6 měsíců před skončením partnerových WH víz.

Podání žádosti o CLOWP

Pokud jedete do Kanady na Working Holiday (a ten druhý jen na eTA) a budete si kvalifikovanou práci hledat až na místě (tj. nejedete na YP, kdy už Job Offer máte předem a můžete si tedy o CLOWP požádat hned při příletu do Kanady), máte prakticky dvě možnosti, jak si o CLOWP pro partnera požádat:

 1. na hranicích
 2. online
Požádání na hranici

Tato varianta je preferovaná drtivou většinou párů. Vyhledáte si nejbližší pozemní hraniční přechod (na českých FB skupinách najdete tipy na přechody, kde úředníci ví, o co jde a nedělají problémy, zároveň si ale ohlídejte, že na hranice přijedete v úřední hodiny, některé přechody totiž mají otevřeno jen několik dní v týdnu). Je potřeba brát v úvahu, že na hranici musíte jet oba dva, i když o pracovní povolení žádá jen jeden z vás.

Nespornou výhodou této možnosti je, že pokud všechno půjde dobře, ještě tentýž den si odvezete zbrusu nové pracovní povolení. Na hranicích vám zároveň sejmou otisky prstů, tzv. biometrics, takže máte o starost míň.

Nevýhodou naopak může být hádání se s úředníkem, nervy a dokazování, že opravdu je všechno tak, jak má být. Imigrační úředník se může hoďně šťourat v tom, jestli má partner opravdu kvalifikovanou práci, jestli opravdu máte dostatek finančních prostředků, dostatečně dlouhé pojištění atd. Může se stát, že vám odmítne pracovní povolení vydat (chybí vám některé dokumenty, neví, o jaké povolení ve skutečnosti žádáte, nepřesvědčíte ho, že partnerova práce opravdu spadá do dané kategorie či že jste opravdu common-law partneři atd.) a vám nezbyde nic jiného, než jet na jiný hraniční přechod. V tom nejhorším případě vás ale může i vyhostit ze země. Samozřejmě nechci malovat čerta na zeď a zbytečně strašit, ale stává se to a je dobré o téhle možnosti vědět předem.

Pokud jedete zařizovat víza na hranice, další drobná nevýhoda je, že musíte mít samozřejmě nachystané veškeré dokumenty (včetně 3 výplatních pásek atd., na které si minimálně 6 týdnů počkáte, než je posbíráte).

Pokud ale máte všechno v pořádku, nemusíte se ničeho bát a udělení povolení jde většinou jako po másle. 🙂

* V současnosti nelze této možnosti kvůli koronaviru využít, jelikož kanadské hranice jsou zavřené a nepustili by vás zpátky.

Požádání online

Touhle cestou jsme letos v únoru šli nakonec i my a v současnosti je to taky jediná varianta, jak o common-law open work permit požádat. My jsme pro to měli hned několik důvodů:

 • Zbývaly tři dny, kdy jsme o Jirkovo CLOWP mohli požádat (povinnost mít alespoň 6 měsíců na mém WH vypršela 16. února, my všechno začali řešit asi 13. 😀 )
 • Do nové práce na univerzitě (kvalifikovaná pozice) jsem nastoupila 10. února. Neměla jsem tedy ještě ani jednu výplatní pásku, kterou bych mohla úředníkovi na hranicích ukázat.
 • Nechtěli jsme se dohadovat s imigračním

A vyšlo to – 1. května Jirkovi došel e-mail, že jeho žádost byla schválená a 3. května mu přišlo pracovní povolení poštou.

Takže teď obecně k této možnosti:

 • Celý proces probíhá online – na této stránce odpovíte na dvě otázky, pak se přihlásíte do vašeho účtu a vyplníte formulář (obecný návod najdete zde, velice podrobný návod – nevšímejte si, že jde o studenty – si pak můžete přečíst zde, doporučuju!) a přiložíte dokumenty (vyjede vám checklist stejně jako při žádosti na WH). Jirka třeba posílal:
  • kopii mého WH víza
  • mou pracovní smlouvu (Job Offer), do které přímo vepsal daný NOC kód
  • kopie obou našich pasů
  • Statutory Declaration + 4 nájemní smlouvy
  • Proof of funds – důkaz dostatečných financí
  • Doklad o zdravotním pojištění na celou dobu plánovaného pobytu v Kanadě

Jak už jsem říkala, jelikož jsem zrovna nastoupila do kvalifikované práce, neposílali jsme výplatní pásky hned (ale pokud je máte, určitě to udělejte rovnou) a přes formulář je Jirka posílal až zpětně. Nicméně tohle je jedna výhoda online žádostí, že se dá zažádat ještě předtím, než máte shromážděné všechny dokumenty (které po vás ale budou později chtít tak či tak).

Pak už jen zaplatíte poplatek ($255 + $85 za biometrics) a čekáte, až vás vyzvou, abyste jim šli dát otisky prstů. Jirkovi tahle výzva přišla do několika málo dnů. A pak už jen čekáte a modlíte se.

V současnosti imigrační stránky ukazují processing times na online žádost 89 dní. Je potřeba vzít v potaz, že reálně to skutečně tak dlouho trvat může. Právě dlouhá čekací doba je velká nevýhoda u online žádostí o CLOWP, pokud si o něj žádáte z turisty a potřebujete začít co nejdřív pracovat. Nám i přes probíhající koronavirovou krizi (která se v Kanadě rozběhla zhruba dva týdny od podání žádosti) trvalo schválení Jirkového CLOWP necelých 7 týdnů. Nicméně pokud přecházíte z jednoho pracovního povolení na další (z WH na CLOWP), pak vám může být doba zpracování docela jedno. Proč? Hned vysvětlím. 🙂

Přechod z WH na CLOWP

Může se stát, že si svůj pobyt v Kanadě budete chtít trochu prodloužit. Nejčastější variantou bývá přechod z Working Holiday na Young Professional. Jenže velkou nevýhodou při přechodu z jednoho IEC víza na druhé je fakt, že při čekání na vyřízení žádosti musíte přestat pracovat. Musíte si pracovní status přehodit na visitor status a čekat, až vám nová víza schválí.

To u CLOWP neplatí. Jelikož se nejedná o víza z IEC kategorie (WH, YP, Co-op), máte při čekání na vyřízení automaticky tzv. implied status. To znamená, že můžete normálně pokračovat dál v práci. Zřejmá omezení implied statusu jsou, že byste neměl v této době měnit zaměstnavatele (jelikož nemáte platné SIN a bez aktivního pracovního povolení si ho nemůžete znovu aktivovat) a nemůžete vycestovat ze země (protože byste na hranicích neměli jak dokázat, že čekáte na vyřízení víz).

Jelikož jsme se přesně v této situaci nacházeli, ale vůbec jsme nevěděli, že Jirka bude mít nárok na implied status, asi měsíc jsme vymýšleli, co teda budeme dělat, zatímco bude Jirka čekat na další pracovní povolení. Kdyby nám někdo řekl, že může v pohodě dál pracovat, ušetřilo by nám to spoustu nervů. Takže to říkám teď vám. Není zač. 😀

A to je tak nějak všechno, co mě k tomu napadá. Pokud jsem na něco zapomněla, nebo byste měli dotaz ohledně vaší konkrétní situace, ozvěte se mi sem do komentářů nebo mi napište na IG nebo FB. 🙂

Držím palce, pevný nervy a cestování zdar!

 

A.

 

Chceš vědět, co se děje v mým kanadským životě in real time? Tak mi hoď follow. ?

Instagram premium icon
Facebook premium icon

 

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..