USA,  Wisconsin, 2016

Jak jsme se přihlásili do programu Work & Travel

Koncept Work & Travel programu určitě skoro všichni znáte – jako vysokoškolští studenti máte možnost pracovat přes léto v Americe a poté máte až měsíc volna na cestování (což sice zní hezky, ale později vysvětlím co za tím stojí doopravdy). Je několik podmínek, které musíte splňovat abyste mohli v USA takto pracovat:

  • musíte být studenti prezenčního studia na VŠ nebo VOŠ
  • musíte jet přes agenturu (jinak nedostanete víza)

První bod jsme splňovali, druhý se nám moc nelíbil. Řekli jsme si ale, že to teda jednou vyzkoušíme a využijeme té příležitosti když už máme ten status VŠ studenta.

NYC
NYC, Winter 2016

Do programu jsem se přihlásili někdy v únoru a to už je docela pozdě (což se pak promítlo i na vstupním poplatku agentuře – 5 000 Kč). Za agenturu jsme si vybrali společnost Czech-us s tím, že si u nich v databázi najdeme zaměstnavatele. Trochu problém byl, že já letos skládám státnice, takže můžu do USA přijet až začátkem července. To se nakonec vyřešilo a práci jsme našli, o tom ale napíšu v některém z dalších článků.

Plánovat výlet přes agenturu je hodně zdlouhavý proces. (Nejen) proto jsme zatím vždycky všechny naše výlety organizovali zásadně sami na vlastní pěst, do USA se bez agentury za prací ale moc dostat bohužel nedá. Nicméně se to prostě musí skousnout a smířit se s tím. Horší je, že to není zrovna levná záležitost.  Všechny výlety jsme se vždy snažili dělat maximálně low cost, tady ale za všemožné poplatky před samotným odjezdem zaplatíte na můj vkus až trochu moc. Je taky nezvyk mít mezi vámi a zaměstnavatelem dva prostředníky (českou agenturu a amerického vízového sponzora), čímž člověk v podstatě ztratí nad věcmi kontrolu.

Taky se musíte připravit na to, že agentura musí volit opravdu nízký level zprostředkování informací. Když jsme byli před pár týdny na téměř 5 hodinové před-odletové orientaci, bylo to docela únavné, ale zase člověk musí chápat, že pro spoustu lidí je to třeba vůbec první výjezd za hranice. Pokud ale máte už pár letů a cest za sebou, tak vám to nic moc nedá.

Něco důležitého se ale přeci jen dozvíte, například to, že sice můžete až měsíc cestovat po skončení pracovní smlouvy, do ČR se ale musíte oficiálně vrátit před začátkem školy. (Většina zaměstnavatelů chce, aby pro ně studenti pracovali cca do 1. – 2. týdne v září, pokud byste tedy poté chtěli ještě měsíc cestovat, tak by vaše škola musela začínat až někdy v polovině října, což snad žádná taková v ČR ani není 😀 ). Nikdo to ale moc neřeší a vy se můžete vrátit i po začátku školy. Tedy při prvním výjezdu se to neřeší. Na té před-odletové orientaci nám bylo řečeno, že pokud bychom chtěli do USA vycestovat za prací i další léto, mohli by s tím mít na ambasádě problém. Takže tolik o tom měsíci cestování.

Na druhou stranu se do USA těším, bude to určitě super zážitek a člověk pozná zase něco jiného, když si vyzkouší, jaké to je nebýt v Americe pouhým turistou. A ať už ta zkušenost nakonec bude jakákoliv, tak je dobré si to alespoň jednou vyzkoušet, když už má člověk tu možnost. Uvidíme, jak to půjde. 🙂

V některém z příštích článků bych se trochu víc rozepsala o (již vynaložených) financích a účastnících Work & Travel programu.

Jak vlastně plánujete strávit léto vy? 🙂

 

A.

2 komentáře

  • Radka

    Milá Ani, dnes jsem objevila tvůj blog a je super, určitě se stanu pravidelnou čtenářkou 🙂 Já zatím letos pracuju v Holandsku na lodi, lodě miluju odjakživa, tak jsem to chtěla prostě jen zkusit. Hrozně mě mrzí, že na Work and Travel do USA se mi bohužel nikdy nepodaří podívat, vzhledem k tomu, že je to do 30 let a to mi bude už letos :-/ Snad mi aspoň vyjde Working Holiday v Kanadě příští rok! Držím palce, ať Vám všechno vyjde podle plánů, a budu se těšit na další články!

    • Ann

      Ahoj Radko (snad nevadí tykání 🙂 ), moc díky za milý komentář, udělal mi radost. 🙂 To zní super, jak se člověk k takové práci dostane? Jezdíš na těch okružních plavbách, nebo na něčem víc soukromějším? Já myslím, že do USA se stojí za to podívat i „jen“ jako turista a snad ti alespoň vyjde ta Kanada. 🙂 Moc ti děkuju, snad se brzo zase rozepíšu, jsem ještě v Česku kvůli státnicím, tak teď blog trochu zanedbávám, ale v příštích týdnech to snad už napravím. 🙂 Měj se krásně a užívej si práci na lodi a všechny ostatní cesty! 🙂

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *