Erasmus 2015,  Norsko

Kolik stojí život v Norsku

Napadlo mě, že jsem ještě komplexně nesepsala kolik vůbec život v Norsku průměrně stojí, což mi přijde dost důležitý, jelikož to (bohužel) není zrovna málo a i když jsem věděla, že celý pobyt bude asi docela drahá záležitost, asi bych se na to dokázala líp psychicky připravit, kdybych si nějaký článek na toto téma přečetla.

Proto tedy pár „rad“ na začátek:

 1. Uvědomit si, že Norsko patří mezi nejdražší země na světě.
 2. Udělat si alespoň přibližný budget list, kde byste si před odjezdem vložili takové ty vyšší částky (např. bydlení) a orientačně cenu za jídlo, výlety atd.
 3. Připravit se na to, že cena se v Norsku přepočítává mnohem snáz než třeba když je měna v eurech nebo librách. Jelikož se 1 NOK (norská koruna) = 3 Kč (přibližně), všechno si jednoduše vynásobíte třemi a hned vidíte, kolik za věci ve skutečnosti platíte.
 4. Ale hlavně: nenechat si financemi pokazit celý výlet. Zhruba po měsíci vám stejně nezbude nic jiného, než prostě každou cestu do obchodu skousnout a nad cenou zas až tak nepřemýšlet. Norsko za to totiž vážně stojí a proto nenechte peníze aby vám ten zážitek pokazily. 🙂
bergen
Bryggen, Bergen (c) Jirka Pavlík

Teď tedy čistě prakticky a v číslech.

Bydlení

S Jirkou jsme měli tu výhodu, že jsme bydleli v bytě 1+1, který měl koupelnu i kuchyni a cenově nás vyšel na cca 7 000 Kč/os/měsíc. Pokud ale člověk bydlel sám na pokoji a měl sdílenou koupelnu a kuchyni na patře, platil za to (dost nelogicky) skoro dvakrát víc, tuším že okolo 11-12 000 Kč.

Jídlo

Za jídlo (hodně basic potraviny, na kterých se dalo dlouho vydržet) jsme měsíčně utratili okolo 6 000-7 000 Kč každý. S tím, že jsme neutráceli za jídlo v restauracích a všechno si vařili doma. Občas jsme si ve škole zašli do menzy, párkrát na výletě na waffle se smetanou a marmeládou a nebo na trajektu na párek s bramborovou kaší (tu měli fakt všude 😀 ). Určitě to ale nebylo tak, že bychom tam trpěli hlady, myslím, že nejvíc jsme ušetřili právě na tom, že jsme si všechno připravovali doma a na výlety jsem předem vždycky udělala třeba rizoto do krabičky, nabrala nějaký ovoce a tyčinky a bylo to v pohodě. 🙂

Nafta + výlety

Jelikož jsme jeli do Norska autem, musím připočítat taky cenu nafty, která ale naštěstí v Norsku je v podstatě stejně drahá (levná) jako v Česku a cena se většinou rozložila na celé auto, takže se nafta platila hromadně. Pokud do Norska cestujete autem, je fajn počítat taky s cenou trajektů. Cenově tedy výlety (v průměru 5 a více hodin jízdy a třeba i se zastávkou na jídlo atd.) vyšly vždy okolo 1 000 – 1500 Kč na osobu na měsíc, což mi přijde dost v pohodě. (Zase je ale potřeba počítat s tím, že VW Multivan se kterým jsme do Norska jeli je sedmimístný, proto ta cena vždycky hodně spadla).

To sum up…

Takže ve zkratce:

 • Ubytování: 7 000 Kč
 • Jídlo: 6500 Kč
 • Výlety: 1500 Kč
 • Celkové náklady na osobu na měsíc: 15 000 Kč

Jsou to samozřejmě orientační náklady a měsíc od měsíce se můžou docela lišit, ale třeba to někomu z vás pomůže udělat si aspoň trochu představu o tom, kolik ten život v Norsku zhruba tak stojí. 🙂 Nejvíc jsme v Norsku utratili po příjezdu v srpnu díky tomu, že se musela zaplatit i vratná kauce na byt. To byl ale jediný měsíc kdy jsme přesáhli 17 000 Kč na měsíc, zbylé měsíce se naše výdaje pohybovaly okolo 14-15 000 Kč na osobu.

Ještě teda musím doplnit, že jsme oba dostali od školy stipendium, které bylo 500 EUR/měsíc, v přepočtu nám tedy na účtu v srpnu přistálo zhruba 54 000 Kč, což určitě tu finanční zátěž trochu zlehčilo a minimálně nám to pomohlo pokrýt náklady na bydlení.

Pro chudé studenty je to tedy docela pálka, ale dá se to 100% zvládnout. Norsko je hlavně naprosto neskutečná země s nádhernou přírodou a architekturou a pokud byste se rozhodli vyjet do Norska jen tak na výlet, tak se vám cena může krásně srazit třeba díky tomu, že budete spát ve stanu nebo v autě mimo kempy (v Norsku je legální stanovat více méně kde chcete, více si o tom můžete přečíst v mém starším článku zde).

Cena se dá ale určitě srazit i v jiných oblastech a záleží tedy čistě na vás jak jste flexibilní a kolik komfortu jste ochotní obětovat, aby vám výlet vyšel co nejvíc low-cost. 🙂

 

A.

Jeden komentář

 • Muffian

  Děkuji za Váš článek. Přinesl informace o životě v Norsku. Jaké ale jsou náklady pokud si dopřeje člověk radosti v týdnu a pochutiny.

  Zážitky v službách saun a bazénu ..

  Půjčení aut ..

  Mějte se parádně 😉

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..