New York, 2016,  USA

Zima v New Yorku

I když New York leží na úrovni Španělska, je tu přes zimní měsíce docela zima. Zvlášť na takové ty vnější aktivity. Do svého příručního batůžku (o objemu nicotných 18 litrů) jsem se proto balila podobně jako na hory- základem bylo termoprádlo z merina a teplé ponožky. I když jsem se balila na 10 dní, v podstatě jsem nevěděla co si sbalit dál. Pár triček, hygienu, notebook, nabíječky a čokoládu na cestu a tím to pro mě skončilo. Teď když tu jsem, jsem ráda, že jsem se zvládla sbalit takhle nalehko (váha ukazovala přesných 5 Kg), člověk tak s sebou nemusí tahat spoustu těžkých krámů.

Každý den vyrážím ven nabalená snad co možná nejvíc a i přesto je to někdy málo. Docela tu teď fouká, takže i když je kolem 0C, tak pocitově to může připadat o dost míň. Někteří Ňůjorčani tu ale pořád pobíhají jenom v tričku a converskách, což teda moc dobře nechápu, ale zase asi ne druhou stranu nechodí celý den po venku jako my.

Co tedy vidět, když je v New Yorku zima? Venkovní památky se dost dobře dají zvládnout i v zimě, jenom musíte dělat častější zastávky po kavárnách a fastfoodech, abyste se zahřáli. Nutností jsou čepice a rukavice, bez toho to opravdu nejde moc dlouho vydržet. Počasí taky hraje hodně velkou roli. My jsme měli štěstí, že jsme na první dva dny chytli sluníčko a teploty kolem 3C. Ve stínu sice byla docela zima, ale člověk na slunku celkem rychle rozmrznul.

top of the rock
Top of the Rock (c) Jirka Pavlík

Velkou výhodou je, že tu takhle v zimě není tolik turistů. Dokážu si představit, že třeba Times Square musí být v letních měsících dost nechutně přeplněný. Takhle se člověk celkem normálně prošel bez nutnosti tlačenice (jenom ho na každém rohu otravovaly postavičky z pohádek). Turisti tu samozřejmě jsou- třeba ve čtvrtek při západu slunce jsme byli v Rockerfeller Centre, na vyhlídce Top of the Rock, ze které je vidět celý New York, a tam bylo lidí docela dost, ale určitě to bylo oproti letním měsícům úplně v pohodě. Obecně je to příjemnější, že je tu sice lidí pořád hodně, ale člověk tu nejde neustále v davu turistů od památky k památce.

Když je takhle zima, tak člověk hodně ocení fakt, že tu jsou Starbucks kavárny opravdu na každém rohu, takže je docela snadné najít útočiště před mrazem a jako plus je tam rychlá wifi. 🙂 Mínusem je, že tu nikde moc nejsou záchody (ani ve Starbucks, Subway atd.), takže člověk občas musí chodit od jedné kavárny ke druhé, než je konečně najde.

Obecně je ale NY v zimě hodně působivý místo. A jelikož právě přečkáváme blizard, který ochromil dopravu a znemožnil nám tak odjet do Toronta v Kanadě, tak NY pod sněhem bude určitě ještě hezčí. Jen co oznámí, že je opět bezpečné vycházet ven. 🙂

 

A.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *