Nezařazené

Proč si přečíst klasiky

Na gymplu jsem povinné literatuře nikdy nevěnovala moc pozornosti. Téměř všechny zadané knihy jsem sice přečetla, ale nepřikládala jsem jim žádný velký význam. Měla jsem svoje vlastní knížky, které jsem si chtěla číst a když měl člověk rozečteného Jo Nesba, tak se jen těžko nadchne nad Jane Austen.

2 roky po maturitě a na vysoké škole jsem se přece jen rozhodla dohnat staré resty a zkusit to s tou klasikou ještě jednou. Nejsem sice ještě připravená na ruské spisovatele, ale britské a americké autory jsem si rozhodla přečíst z několika důvodů.

  • Člověk začne mít větší přehled – Hodně klasických děl je omýláno pořád dokola. Ať už hláškami nebo oblíbenými citáty apod. Je pak ale fajn na onu hlášku narazit v díle ze kterého pochází a pochopit ji v celém kontextu. Už jenom třeba naprosto tradiční „Být či nebýt, to je oč tu běží.“ (Hamlet, W. Shakespeare) a nebo asi jedna z nejznámějších vět literatury: „Světem panuje skálopevné přesvědčení, že svobodný muž, který má slušné jmění, se neobejde bez ženušky.“ (Pýcha a Předsudek, Jane Austen) pak v kontextu dávají mnohem hlubší význam.
  • Pochopíte interní narážky a vtipy – třeba ve filmech, seriálech, divadelních hrách nebo dalších knihách se to narážkami na tradiční autory a jejich díla jen hemží. Člověk najednou najde úplně nový smysl v tom, co dřív třeba úplně nechápal.
  • Některé klasiky jsou vlastně výborné, ale člověk k nim musí dozrát – vím jistě, že mé gymplácké já by si nikdy nepřečetlo žádnou z knih od Virginie Woolf. Jednoduše proto, protože k takovým knížkám si musí prostě člověk najít cestu a já jsem třeba Mrs. Dalloway zkoušela snad třikrát a až na ten poslední pokus jsem se doopravdy začetla a od té doby jsem už zvládla její další dvě díla (knihu To the Lighthouse a její esej „Professions for Women“).

Virginia Woolf

Nemyslím si ale, že kdybych měla možnost přečíst si takové knížky dřív, že bych to udělala. Povinná literatura má daleko od ideálu a podle sebe vidím, že stejně si z ní student v tu dobu odnese strašně málo. Ale z nějakého důvodu se z některých knížek klasiky staly a takové knihy (i když ne třeba všechny) by si měl alespoň jednou přečíst opravdu každý. Prostě jenom ve správný čas.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..