Low-cost lifestyle po norsku
Snažit se žít v Norsku přiměřeně low-cost není zrovna jednoduchý. Každý, kdo se snaží držet stanoveného budgetu, musí prostě zkousnout, že tu všechno bude dražší. Je tu ale pár věcí, které člověku pomůžou alespoň trochu udržet své náklady v určitých mezích.
NÁKUPY
Asi nejlevnější variantou je zkusit dumpster diving. Jednoduše lovit věci z velkých kontejnerů za obchody. Vyhazuje se tu opravdu ve velkém a když je člověk dost opatrný, nebojí se vlézt hluboko do kontejneru a nechytí ho, může nalézt celkem dobré poklady. S Jirkou jsme to tu zkoušeli jednou, ale v podstatě bez valného úspěchu.
Bohužel tu nejsou obchody jako třeba Lidl, kde si člověk dokáže sehnat spoustu věcí za docela rozumné peníze. Alternativou ale může být Europris, kde se dá sehnat spousta věcí za celkem i přijatelné norské ceny.
Mezi nejlevnější obchody s potravinami tu patří Bunnpris (tady se ale liší kvalita obchod od obchodu. Ve Voldě jeden Bunnpris je a ten už je opravdu na hranici nějaké opravdu hnusné večerky). Nejčastěji jsme tu jezdili nakupovat do Kiwi, což je taková zlatá střední cesta. Nejlepší je dívat se po věcech označených jako first pris, což jsou věci, které jsou většinou mnohem levnější než tytéž produkty od jiné značky, i když se to samozřejmě odrazí na kvalitě (na druhou stranu jsem tu našla jenom strašně málo věcí- i těch úplně nejlevnějších- ve kterých by byl palmový olej, takže to je zase plus 🙂 ). Další levnější alternativou je Rema 1000, která už je o poznání kvalitnější a taky samozřejmě dražší, pořád ale ještě spadá do obchodů, kde se dá nakoupit docela rozumně (i když samozřejmě musíte počítat s tím, že v jakémkoliv obchodě je tu všechno 3x dražší než v Česku).
No a pokud vám přijde, že máte peněz až moc, tak si zajděte do obchodů jako je Coop nebo Eurospar. Primárně z Coopu vylezete o poznání chudší i když si jdete nakoupit jenom pár věcí nutných k přežití.
Ještě obecně k obchodům- v neděli je tu všude zavřeno. Jediné co funguje jsou samoobslužné benzínky a občas malá část Kiwi marketu. Dokonce i nemocnice jsou úplně vylidněné (recepce a vše ostatní jsou přes neděle zavřené, přijďte si s tím v pondělí). Přes týden se tu většinou obchoďáky zavírají okolo 18:00-19:00, o víkendu je to ještě dřív. V některém z dřívějších článků už jsem se taky zmínila, že tu zhruba po 6. hodině večerní neseženete alkohol.
CESTOVÁNÍ
Tady jen v bodech:
- Pokud se rozhodnete cestovat MHD a jste student, mají docela milou slevu.
- Pokud máte auto, snažte se vždycky nabrat plné auto, cena se pak rozloží a ve většině případů to vyjde i docela levně (na druhou stranu musíte počítat se zvýšenou cenou pokud musíte část cesty trajektem).
- Tankovat pouze v neděli večer/v pondělí ráno (nebo ještě ve čtvrtek před polednem)- ceny se tu přes týden hodně mění, ale v tyto dny můžete v přepočtu ušetřit třeba až 7-9Kč na litr, což už se docela vyplatí. 🙂
- Pořiďte si Teslu (parkování zdarma, jízda v pruzích pro autobusy, snížené daně, žádné silniční poplatky…).
BYDLENÍ
Bydlení bohužel moc levnější neuděláte. Někteří spolužáci se ale z kolejí stěhovali do soukromých podnájmů s tím, že je to vyšlo trochu levněji.
Na druhou stranu je tu skvělá podpora párů či rodin. S Jirkou jsme bydleli v bytě 1+1 s vlastní kuchyní, koupelnou a velkým obývákem a platili jsme v přepočtu o dost míň, než kdybychom každý měli vlastní pokoj a sdílenou kuchyň na patře. Pro srovnání- v přepočtu jsme měsíčně platili 6800,-/osoba (cca 13 600,- za celý byt). Erasmačky co je vezeme domů měly každá svůj pokoj a platili za něj přes 11 000,- na osobu. Proto pokud s někým jedete (i třeba jenom s kamarádem), je lepší se podívat, jestli by pro vás nebylo výhodnější vzít si celý byt a platit ho napůl.
I přes to všechno ale stále platí, že je Norsko jednou z nejdražších zemí na světě. Je proto fajn se na to předem psychicky připravit.
A.